Dotyk i seks

image_pdfimage_print

O powiązaniu dotyku z psychiką i więzią. 

Oksytocyna jest jednym z podstawowych elementów, który integruje seksualność z przywiązaniem. Pod wpływem bliskości fizycznej uwalniane są też serotonina i dopamina, wywołujące poczucie szczęścia i przyjemności. Według doktora Frana Walfisha (2010), przytulanie jest najlepszym spoiwem dla związku, a przy tym naturalnym i dobrym sposobem na rozpoczęcie współżycia seksualnego.

Satysfakcja seksualna obejmuje wszystkie sfery człowieka. Im bardziej są one ze sobą spójne i zintegrowane, tym głębsze są przeżycia seksualne.

Dlatego dla satysfakcjonującego współżycia liczy się przede wszystkim cały kontekst emocjonalny, w jakim para funkcjonuje na co dzień. Szczególnie istotne jest to dla kobiet ze względu na wysoce kontekstowy charakter ich pożądania (Basson, 2007). Przytulanie, trzymanie za ręce i inne formy czułego dotyku budują poczucie bezpieczeństwa i więzi, które korzystnie wpływa na życie seksualne.

Czuły dotyk wzmacnia więź i odpręża ciało, dlatego pozytywnie wpływa na przeżywanie współżycia. Badania neuroobrazowania mózgu pokazały, że orgazm, przynajmniej u kobiet, wiąże się z dezaktywacją regionów hipokampowych – obszarów związanych z lękiem (Bartels, Zeki, 2004). Dotyk i jego rodzaj jest tu kluczowy, ponieważ pomaga w odprężeniu, odrzuceniu barier i zmniejszenia lęku, potrzebnych do przyjęcia stymulacji. Receptory dotykowe rozmieszone są na całym ciele, dlatego w grę wchodzi stymulacja nie tylko sfer erogennych, ale całego ciała. Preferencje mogą być jednak bardzo zróżnicowane, dlatego niezmiernie istotne jest, by szczerze rozmawiać o tym, jaki dotyk sprawia przyjemność i zwiększa poczucie bycia kochanym.

 

Źródło: Anna Skiba, Dlaczego powinniśmy dotykać tych, których kochamy
https://www.szansaspotkania.pl/dlaczego-powinnismy-dotykac-tych-ktorych-kochamy/


Pytania:

  1. W jaki sposób dotyk może wpłynąć w waszym związku w podniesienie satysfakcji seksualnej?
  2. Wpływ dotyku na poczucie bezpieczeństwa, więzi, odprężenia ciała, odrzucenie barier, zmniejszenie lęku – co na ten temat zaobserwowaliście w swoim związku?
  3. Jaki dotyk i gdzie byłby dla was satysfakcjonujący? 

Jak oceniasz ten dialog?

Średnia ocena / 5. Ocen:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.